Ana içeriğe atla

Anahtarlama Teknolojileri Nelerdir

Anahtarlama Teknolojileri Nelerdir?


İki çeşit anahtarlama teknolojisi vardır.
  • Devre Anahtarlama
  • Paket Anahtarlama
Devre Anahtarlama;
STM(Synchronous Transfer Mode-Eşzamanlı aktarım modu) olarak da isimlendirilebilir. Haberleşecek iki uç düğüm arasında bir yol (devre) kurulur. Bağlantı boyunca belirlenen yol kurulu kalır ve veri aktarımı bu yol üzerinden gerçekleşir. Devre tüm zaman boyunca baglı kalır. Nisbeten verimsizdir devre kullanılsın kullanılmasın %100 müşteriye tahsis edilir. Esnek değildir, veri geçişi timeslotlar şeklinde belirlendiğinden, bit akış oranı sabittir yani sabit akışlı tarfik yaratan, karşılıklı ses ve görüntü ileitşimi ugulamaları için idealdir. Devre anahtarlamalı veri aktarımında üç aşama vardır :
  1. Devrenin kurulması; Bu aşamada ilgili uç düğümler arasında özel sinyalleşme
    mesajları kullanılarak bir yol kurulur. Yol üzerindeki her bir noktada boş bir kanal ayrılmaktadır.
  2. Veri aktarımının başlatılması; veri ağ yapısına baglı olarak analog ya da sayısal olabilir. Ses ve verinin sayısal iletimi olarak düşünülebilir ve tipik olarak çift yönlüdür.
  3. Devrenin sonlanması; haberleşen uç noktaların birisinin isteği ile haberleşme kanalları sonlandırılır, kaynaklar boşaltılır.
Ses haberleşmesinde yaygın olarak kullanılır, tüm PSTN ağı bu şekilde çalışmaktadır.Konuşmak istediğimiz kişinin telefon numarasını çeviririz ve karsı tarafın telefonu açmasıyla uçtan uca bir yol kurarız. Tüm konuşma esnasında iletişim bu yol üzerinden kotarılır. Telefonu kapatmadığımız sürece bu yol bozulmaz ve konuşma ücreti yazılmaya devam edilir. Konuşmanın bitmesiyle (telefonun kapatılmasıyla) de bu yol bozulur. Ve başka konuşmalar için başka yollar kurulabilir. Eğer bu yol kurulamaz ise konuşma da gerçekleştirilemez.
Paket Anahtarlama;
Paket Nedir ?
Paketler bir bağlantı sırasında aktarılması planlanan verinin küçük parçalara bölünmüş halidir. Mesaj anahtarlamanın geliştirilmiş halidir. Mesaj boyutunun değişken olması mesaj anahtarlamanın uygulamasında anahtarlarada bellek sorunu yaratır. Ayrıca uzun mesajlarda mesajin başındaki veri, mesajın sonundaki veri gelene kadar bekletilir. Bu da,zamana duyarlı uygulamalarda sorunlara neden olur. Herkes tarafından kabul edilen tek bir paket yapısı yoktur. Donanım teknolojisine bağlı olarak paket yapısı da değişir. Belli bir ağ teknolojinde paket aktarımı için oluşturulan yapıya çerçeve (frame) denir.
Paket Anahtarlama; veri tek bir mesaj halinde gönderilmez. Daha küçük boyutlardaki paketlere(tipik olarak 500 – 2000 byte ) yerleştirilir. Bu paketler; yönlendirme(routing), hata düzeltme, akış kontrolü vs.türü işlere imkan sağlayan ek bitler taşırlar. Veri hızı karşılıklı olarak eşit olmalıdır(synchronous). Bağlantı öncesinde bir veri yolu kurmaya gerek yoktur. Paket anahtarlamada aynı bağlantıya ait bir paket bir öncekinden farklı bir yolu kullanarak varış noktasına ulaşabilir. Bu da paketlerin varış düğümünde sıralanmasını gerektirir. Paketlerin varış düğümüne ulaştırılırken farklı yollar izlemesi her paketin düğümler üzerinde ayrı ayrı işlenmesi ve o an için en uygun yoldan varış düğümüne yönlendirilmesinin sonucudur. Bu nokta hataya duyarlılık söz konusu olduğunda bir avantaja dönüşür.
Anahtarlama noktaları arasındaki tek bir bağlantı zaman boyunca birden fazla paket tarafından payalşılabilir. Tek bir fiziksel devre üzerinden paket boyutuna göre birden fazla müşteri trafiği aynı anda geçebilir. Paketler sıraya sokulur ve en kısa zamanda uç noktalara ulaştırılır. Her bir istasyon(müşteri) bağlı bulundugu anahtarlama noktasına kendi hızında bağlanır. Anahtarlama noktaları hız farkını dengelemek için gerekliyse paketler saklanır(tamponlar-buffer). Paketler ağ meşgul yada dolu olsa bile kabul edilir, ağ tıkanması olmuş ise paketlerin teslim süreleri artar(delay).
Paket anahtarlamaya ilişkin iki temel yaklaşım vardır;
  1. Datagram Paket Anahtarlaması; her paket bagımsız olarak hareket eder, daha önce giden paketler referans alınmaz. Paketler alıcıya sırasız bir şekilde ulaşabilir, paketler ağ üzerinde kaybolabilir ya da yeniden gönderilebilir. Farklı noktalardan farklı anahtarlama noktaları üzerinden gidebildikleri için anahtarlama noktaları paketleri kontrol etmez. Her paket her nodda yeniden işleme alındığı için yüksek işlem zamanına ihtiyaç duyar. Link ya da node hatası gibi durumlara karşı çok daha fazla korunaklıdırlar.
  2. Hayali Devre Paket Anahtarlaması; paket gönderilmeden önce bir rota planlanır ve çağrının başlaması için bir “call setup” yapılır, bu durumda bir kurulum zamanına ihtiyaç duyarlar. Başlangıctaki anahtar noktası, bir diğer noktaya çağrı istek paketi gönderir diğeri bir sonrakine gönderir vs.çağrı istek paketi son anahtarlama noktasına ulaştığında çağrı kabul edilirse, bir çağrı kabul paketi aynı yol boyunca geri gönderilir. Tüm paketler aynı rotayı izler ve sıralı olarak hedefe ulaşırlar. Yönlendirme ve paket işleme zamanı datagram sisteme göre daha azdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Java Deger Atama ve Local Değişkenler

Değişkenlereilk değerlerini atama Javauygulamalarında üç tür değişken çeşiti bulunur , yerel (local) değişkenler, obje'ye ait global değişkenler ve son olarak sınıfa aitglobal değişkenler(statik değişkenler). Bu değişkenlerin tipleri ilkel(primitive) veya herhangi bir obje tipi olabilir. ör-javada-degiskenler public class DegiskenGosterim {int x ; //objeye ait global degiskenstatic int y ; // sınıfa ait global degiskenpublic void metod () {int i ; //yerel degisken//static int y = 5 ;// yanlis}} Yerel(local)değişkenlerYereldeğişkenlere kesin olarak ilk değerleri kodu yazan kişi tarafındanverilmelidir. İlk değeri verilmeden kullanılan yerel değişkenlere uyarı ,derleme(compile-time) anında verilir. gösterim-11 public int hesapla () { // yerel değişkenlere ilk değerleri her zaman verilmelidir.int i ; i++; // ! Hata ! ilk deger verilmeden üzerinde işlem yapılamazreturn i ;} Objeyeait global değişkenlerObjelereait global değişkenler'e ilk değerlerini kodu kişi vermek zorunda değildir.Ja…

Anakart ve Bileşenleri Nelerdir?

Anakart
Mainboard olarak da adlandırılır. Sistemdeki bütün kartların, işlemcinin üzerine takıldığı, diğer donanım aygıtlarının kablolar vasıtasıyla bağlandığı ve bilgisayarın en karmaşık parçalarından biridir.
Anakart Bileşenleri
1. İşlemci soketi: İşlemcinin takıldığı sokettir.
2. Bellek soketi: RAM denilen sistem belleğinin takıldığı soketdir.
3.Genişleme Yolları Anakart üzerine ekran kartı, modem, ses kartı, vs gibi parçalar anakart üzerindeki genişleme yuvaları ya da veri yolu yuvaları denilen soketlere takılır. Yani kartların işlediği veriler ve kartlara giden bilgiler, bu yuvalar ve anakart üzerindeki veri yolları aracılığı ile işlemciye ve diğer aygıtlara ulaşırlar.
4. Güç Konnektörleri(Güç kaynağı girişi): Anakart üzerine güç kaynağından gelen kablolar bu konnektörlere bağlanır.
5. Klavye/Fare Konnektörleri(portları): Klavye ve fare yuvarlak 6 pinli bir fiş (PS/2 fişi) kullanılarak anakartaki klavye ve fare portlarına bağlanır.
6. Yonga Setleri (Chipsets): Bilgisayarların trafik pol…

Elektrik Devre Laboratuarı Dersi Ön Çalışma Soruları-Çözümleri

Elektrik DevreLabaratuarı Ön Çalışma Çözümleri
Deney 1 deki direnç okumak için
Deney 1


İsterseniz Yukarıdaki Resimleri Altta Bulunan Linkten İndirebilirsiniz

KAYDET