Ana içeriğe atla

Web Ortaminda Elektrik Enerjisinin Takibi

>>>>Giris
Günümüzde telefonlarımızın bataryalari, arabalarımızın aküleri ve evimizde bulunan tüm cihazların ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin  tüketiminden baslayarak uretimine kadar her asamada olculmesi ile sistemin hata analizi ,kontrolu ,verimlilik icin yapilacak iyilesyirmelerin hepsinin yapilmasina olanak saglar.Bu sistemin en altinda bulunan tuketiciler harcadiklari enerjnin tuketimini anlik olarak yakindan takip ederek, gecmis donemlere ait tuketim bilgilerine ulasmak isterler.Kullanilan elektrik enerjisini miktarini takip eden  tuketiciler daha once ne kadar harcadiklarini bilmedigi icin  bu konuda bilinclenerek ,elektrik tuketiminde daha dikkatli bir sekilde davranmasi hem kendi butcesine katki sagladigi gibi hemde ulke ekonomisne katkida bulunmus olur.
Gerceklesen teknolojik calismalaarin sayesi ile elektrik,elektronik,yazilim ve ozellile bir ag teknolojisi olan internet arabiriminin gelisimi bilginin daha kolay yayilmasini sagladigi gibi bilginin hizli bir sekilde ulasabilme imkani saglamaktadir.Kullanilan elektrik miktarini olcup faturalandirma yapmamizi saglayan elektrik sayaci  da bu hergecen gun gelisen teknolojiye (epromun ,yuksek coznurluklu islemcilerin artmasi) paralel olarak yapisal ve fonksiyonel degisimi soz konusudur.Eskide  kullanilan elektromekanik sayaclar yapisini elektronik eelektrik syaclarina birakarak olcum hatalari, sayac okuma sirasindaki olcum hatalari, saayac uzeinde gerceklestirilmesi yasak oynamalar,..vb kayiplarin azaltilmasina yardimci olmustur.
h.aycan

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Java Deger Atama ve Local Değişkenler

Değişkenlereilk değerlerini atama Javauygulamalarında üç tür değişken çeşiti bulunur , yerel (local) değişkenler, obje'ye ait global değişkenler ve son olarak sınıfa aitglobal değişkenler(statik değişkenler). Bu değişkenlerin tipleri ilkel(primitive) veya herhangi bir obje tipi olabilir. ör-javada-degiskenler public class DegiskenGosterim {int x ; //objeye ait global degiskenstatic int y ; // sınıfa ait global degiskenpublic void metod () {int i ; //yerel degisken//static int y = 5 ;// yanlis}} Yerel(local)değişkenlerYereldeğişkenlere kesin olarak ilk değerleri kodu yazan kişi tarafındanverilmelidir. İlk değeri verilmeden kullanılan yerel değişkenlere uyarı ,derleme(compile-time) anında verilir. gösterim-11 public int hesapla () { // yerel değişkenlere ilk değerleri her zaman verilmelidir.int i ; i++; // ! Hata ! ilk deger verilmeden üzerinde işlem yapılamazreturn i ;} Objeyeait global değişkenlerObjelereait global değişkenler'e ilk değerlerini kodu kişi vermek zorunda değildir.Ja…

Anakart ve Bileşenleri Nelerdir?

Anakart
Mainboard olarak da adlandırılır. Sistemdeki bütün kartların, işlemcinin üzerine takıldığı, diğer donanım aygıtlarının kablolar vasıtasıyla bağlandığı ve bilgisayarın en karmaşık parçalarından biridir.
Anakart Bileşenleri
1. İşlemci soketi: İşlemcinin takıldığı sokettir.
2. Bellek soketi: RAM denilen sistem belleğinin takıldığı soketdir.
3.Genişleme Yolları Anakart üzerine ekran kartı, modem, ses kartı, vs gibi parçalar anakart üzerindeki genişleme yuvaları ya da veri yolu yuvaları denilen soketlere takılır. Yani kartların işlediği veriler ve kartlara giden bilgiler, bu yuvalar ve anakart üzerindeki veri yolları aracılığı ile işlemciye ve diğer aygıtlara ulaşırlar.
4. Güç Konnektörleri(Güç kaynağı girişi): Anakart üzerine güç kaynağından gelen kablolar bu konnektörlere bağlanır.
5. Klavye/Fare Konnektörleri(portları): Klavye ve fare yuvarlak 6 pinli bir fiş (PS/2 fişi) kullanılarak anakartaki klavye ve fare portlarına bağlanır.
6. Yonga Setleri (Chipsets): Bilgisayarların trafik pol…

Elektrik Devre Laboratuarı Dersi Ön Çalışma Soruları-Çözümleri

Elektrik DevreLabaratuarı Ön Çalışma Çözümleri
Deney 1 deki direnç okumak için
Deney 1


İsterseniz Yukarıdaki Resimleri Altta Bulunan Linkten İndirebilirsiniz

KAYDET